Výber zubnej kefky
Je dôležité, aby sme vedeli nielen to, akú zubnú kefku potrebujeme, ale aj ako táto zubná kefka funguje a akú techniku čistenia máme použiť, aby naše čistenie bolo účinne. Výber zubnej kefky a tým aj starostlivosť o svoje zuby považujú pacienti často za vec triviálnu, ktorej nevenujú veľkú pozornosť.
Zubná kefka je najznámejšou pomôckou ústnej hygieny. Hoci sú požiadavky na vhodnú zubnú kefku veľmi jednoduché, mnoho obvyklých zubných kefiek na trhu týmto požiadavkám nezodpovedá. Často pri výbere zubnej kefky sme ovplyvnení reklamou v televízii a obchodných centrách. Na dokonale odstránenie zubného povlaku z prístupných povrchov by zubná kefka mala mať malú čistiacu hlavičku s husto osadenými štetinami z umelých vlákien so zaoblenými koncami. Zaoblené konce vlákien sa nestrapkajú a sú šetrnejšie k ďasnám. Malá preto, aby sme čisteniu každej plôšky venovali dostatočnú pozornosť a vedeli lepšie kontrolovať tlak, ktorým kefkou pôsobíme proti zubom a ďasnám. Husto osadené vlákna zabezpečia dôkladné vyčistenie zubného povlaku. Inými slovami, čím je hlavička kefky hustejšia, tým je čistiaci účinok väčší. Mäkká musí byť preto, aby sme dlhodobým používaním nepoškodili tvrdé ani mäkké tkanivá v ústach. Tvrdé vlákna na zubných kefkách dokážu spôsobiť škody, ktoré na začiatku necítime, ale neskôr sa môžu prejaviť bolesťou v oblasti krčkov najmä po konzumácii niečoho sladkého, ovocia či vypití ovocných štiav. Neskôr zuby reagujú bolesťou na všetko studené a aj na čistenie, čo má za následok, že ich čistíme menej a tým sa dostávame do začarovaného kruhu, keď sa to stále zhoršuje. Nie je pravda, že mäkké vlákna na zubných kefkách sa rýchlejšie „strapkajú“ ako vlákna stredné či tvrdé. Keď sa nám kefka po niekoľkých týždňoch použitia „strapká“, to znamená, že pri čistení na zuby priveľmi tlačíme. Výrobcovia zubných kefiek v súčasnosti používajú výhradne syntetické vlákna, lebo tieto vlákna zabraňujú rozmnožovaniu baktérií, ako na rozdiel od vlákien z prírodných materiálov. Prírodné vlákna sú ideálnou živnou pôdou pre baktérie, kvôli tomu, že dlho schnú. Akokoľvek, odporúča sa meniť kefku po dvoch – troch mesiacoch v každom prípade, lebo baktérie sú stvorenia odolné, a udomácnia sa vo vláknach kefky tak či tak. Tiež treba vymeniť kefku po prekonaní ochorenia ústnej dutiny. Málokto z nás vie, že opakovaným zdrojom herpetických infekcii môže byť práve zubná kefka. Zubnú kefku počas používania vždy treba opláchnuť prúdom vody, aby sa odstránili nánosy plaku zachyteného medzi vláknami. Kefku nenechávame voľne položenú ani ju nenechávame hlavičkou dolu, pretože takto sa vlákna nestíhajú vysušiť, hlavička je stále vlhká, čo je ideálna pôda pre baktérie.
- zubnú kefku treba meniť aspom raz za štvrťrok, alebo po chorobe
- mäkká zubná kefka je lepšia
- voľte zaoblené konce kefky, sú šetrnejšie k ďasnám
Správna technika čistenia zubov vychádza z výberu správnej zubnej kefky. Jemné krúživé pohyby, ktoré smerujú od ďasien k zubom (z červeného na biele) počas ktorých sa hlavička kefky pohybuje nielen po zuboch, ale i v oblasti, kde sa stretávajú zuby a ďasná, dokážu odstrániť plak z povrchu zubov, aj z oblasti ďasien, ktorá býva často zapálená a krváca. Zápal a krvácanie sú spôsobné práve povlakom obsahujúcim baktérie dlhodobo uložených na rozhraní zubov a ďasien. Jednoznačne najlepšou a najúčinnejšou kefkou, ktorá dokonale dokáže vyčistiť oblasť prístupných zubných plôšok, ako i rozhrania medzi zubom a ďasnom, je jednozväzková kefka. Jej malá hlavička obsahujúca len jeden zväzok vlákien je práve tak veľká, aby čistila len jeden zub. Jej veľkosť nám umožňuje lepšie kontrolovať tlak a tak čistenie touto kefkou nespôsobí poškodenie zubov ani ďasien.
Žiadna klasická zubná kefka však nedokáže vyčistiť ťažko prístupné miesta v priestore medzi zubami. Práve tento priestor je často zodpovedný za vznik kazov, napriek tomu, že čisteniu zubov klasickou kefkou venujeme dostatočnú pozornosť. Je preto nutné doplniť čistenie o použitie medzizubnej kefky. Táto kefka je vlastne tenký drôtik s jemnými štetinkami, ktorý sa ľahko zavedie do priestoru medzi zubami a vyčistí a vyleští aj toto ťažko prístupné miesto. Jeho zavedeniu nesmie brániť zubný kameň v tejto oblasti, a tak by malo prvému použitiu predchádzať profesionálne vyčistenie zubnou hygieničkou. Zubný kameň nemusí úplne zabrániť zavedeniu medzizubnej kefky medzi zuby, môže však výrazne zúžiť tento priestor a ovplyvniť tak výber veľkosti a náročnosť zavedenia kefky. Veľkosť a typ medzizubnej kefky nám pomôže vybrať náš zubný lekár, či hygienička po vyšetrení našich medzizubných priestorov. Výber týchto kefiek je taký veľký, že my sami nie sme schopní vybrať si tú správnu medzizubnú kefku, a technika čistenia taktiež nie je taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá a tak je dobré, ak nás ju naučí náš stomatológ alebo zubná hygienička.
- jednozväzkové zubné kefky sú najlepšie (sonické kefky sú jednozväzkové)