Hodnotenie: 4.00/10 (1 Hlasov) nehlasovali ste

Elektrické zubné kefky

Súčasná doba je vo veľkej miere poznamenaná vedeckým pokrom a technickou revolúciou. V neposlednom rade to platí aj v stomatológii v prípade zubných pomôcok ako sú zubné kefky. Ich vývoj smerom k zjednodušeniu a automatizácii nám priniesol elektrické zubné kefky. Elektrické zubné kefky pracujú na princípe jednak mechanického odstraňovania plaku, to znamená, že štetinami hlavičky elektrickej zubnej kefky manuálne odstraňujeme povlak z povrchov zubov a jednak z odstraňovania plaku pomocou rotačných alebo oscilačných pohybov hlavičky zubnej kefky, prípadne ich kombinácii.

 

Najväčšou výhodou elektrickej zubnej kefky je, že skracuje čas čistenia, pretože čistiaci účinok je oveľa vyšší ako pri čistení klasickou zubnou kefkou. V podstate jej použitie spočíva v jej postupnom prikladaní na dostupné plôšky zubov. Jednoduchosť ovládania elektrickej zubnej kefky môže najmä u detí vzbudzovať záujem a hravosť a tým ich lákať k čisteniu zubov. Elektrická zubná kefka je takisto dobrou alternatívou pre starých a postihnutých ľudí, či pre osoby hendikepované v ústnej hygiene.

 

  • skracuje čas čistenia
  • čistiaci účinok je oveľa vyšší

 

Používanie elektrickej zubnej kefky má aj isté nevýhody, ktoré musíme spomenúť. Ide o vysokú frekvenciu rotačných pohybov, ktorá sa pohybuje od 2500 po 7500, čo síce zaručuje vysokú účinnosť pri odstraňovaní zubného povlaku, ale zároveň je aj jej najväčšou nevýhodou. Pri predstave, že rotačná kefka s umelým vláknom prejde jedným miestom asi 5000 krát za minútu, je nám zrejme, že tento opakovaný pohyb neostane bez následkov. Po čase dôjde k mechanickému poškodeniu povrchu zubu s najvýraznejším efektom tam, kde je zub najslabší. Je to v mieste prechodu korunky zuba do koreňa, kde je sklovina najtenšia, kde ju táto kefka doslova vyderie. Túto drážku nazývame klinovitý defekt. Najskôr sa to prejaví zvýšenou citlivosťou, neskôr i viditeľnou drážkou v oblasti krčku zuba. Vyzerá ako pozdĺžna ryha, ktorá je rôzne hlboká s hladkými akoby vyleštenými stenami. To je dôkaz, že nevznikla pôsobením baktérii pri vzniku zubného kazu, ale mechanicky, nesprávnym čistením. Preto stomatológovia doporučujú používať elektrickú zubnú kefku len raz za čas, dajme tomu raz za týždeň, aby nedochádzalo k mechanickému poškodeniu zubov. Takéto mechanické poškodenie nachádzame aj u pacientov, ktorí používajú klasické tvrdé kefky v kombinácii s nesprávnou technikou čistenia. Ich defekty sú však ale menšie, pretože pri ručnom čistení nie sme schopní vyvinúť také množstvo opakovaní čistiaceho pohybu, ako dokáže elektrická zubná kefka.

 

  • vysoká frekvencia rotačných pohybov
  • príliš časté použitie zase škodí, treba kombinovať
  • z elektrických zubných kefiek sú preto najlepšou alternatívou sonické zubné kefky

balík od 4,00 € 

dobierka +1 €