Klinicky overeným faktom je, že elektrické zubné kefky čistia zuby lepšie ako manuálne.Pacienti si čistia zuby 2x dlhšie a klinické štúdie potvrdili aj významnú redukciu zubného povlaku, signifikantnú redukciu gingivitídy a výbornú schopnosť odstrániť pigmenty čaju, kávy, nikotínu už po 1 mesiaci čistenia.
Elektrické kefky rozdeľujeme podľa druhu pohybu na:
- rotačné
- oscilačno – rotačné
- oscilačno – pulzné a sónické
Rotačné elektrické zubné kefky sú dnes už úplne kontraindkované pre svoju vysokú abrazivitu tvrdých zubných tkanív.
Oscilačno – rotačné alebo oscilačno pulzné pohyby sú síce o niečo šetrnejšie, ale taktiež sú traumatické jednak v oblasti krčkov zubov a aj závesného aparátu zuba. To znamená, že čistia síce lepšie ako manuálne, ale aj spôsobujú odhaľovanie krčkov zubov. Jedinou v dnešnej dobe odporúčanou technológiou je sónická technológia, ktorá je 4x šetrnejšia k tvrdým zubným tkanivám ako ostatné elektrické kefky.
Sónické kefky pracujú na princípe elektronického čipu, ktorý v prístroji vytvára elektromagnetické vlny. Tie rozvibrujú štetiny na násadci frekvenciou 250 Hz - (30 000 kmitov za minútu).Vysoká frekvencia a minimálna amplitúda štetín vytvára v tekutom prostredí mikrocirkuláciu, ktorá pôsobí ako dynamický prúd a poškodzuje baktérie v zubnom plaku aj mimo dosahu štetín. Aby došlo k očakávanému odstráneniu povlaku, nie je nutné tlačiť, stačí len priložiť k povrchu zubov či ďasien čo predstavuje výrazný atraumatický efekt. Kontakt špeciálnych jemných štetiniek a zubov, podporený unikátnym dynamickým prúdením tekutiny, zaisťuje dôkladný čistiaci efekt aj v ťažko dostupných miestach. Odstraňuje viac plaku a zafarbení, ako akákoľvek iná elektrická kefka.
Takže elektrické kefky rozhodne áno, ale iba sónické.