Hodnotenie: 6.22/10 (49 Hlasov) hlasovali ste

Laserová epilácia, depilácia - odstránenie chĺpkov

Pod pojmom depilácia rozumieme odstránenie viditeľnej časti chĺpka. Chĺpok pomerne rýchlo dorastá. Patrý sem ošetrenie žiletkou, depilačným strojčekom alebo depilačným krémom. Pri epilácii dochádza k zničeniu chĺpkov pomocou vosku, elektrickej ihly, pulzného svetla a taktiež laseru, pomocou ktorého je možné dosiahnut vyššiu úspešnosť v deštrukcii korienka chĺpka, a tým takmer trvalého efektu epilácie.

Laserová epilácia


 

je v súčasnosti najúčinnejšou metódou trvalého odstránenia nežiadúceho ochlpenia. Móda hladkej, chĺpkov zbavenej pokožky vládne nielen vo svete modelingu a šoubiznisu. Odstraňovanie chĺpkov sa stalo samozrejmosťou pre väčšinu z nás. Bežne si chĺpky holíme, vytrhávame alebo odstraňujeme voskom. Chĺpky však po niekoľkých dňoch znova narastú a my musíme tieto procedúry znova opakovať. Preto dnes čoraz viac rastie popularita laserovej epilácie , ktorá rieši problémy nežiadúceho ochlpenia natrvalo. Podmienkou je však aspoň minimálna prítomnosť pigmentu v chĺpku (svetlé ani šedivé chĺpky laser neodstráni). Epilačné lasery pracujú na princípe selektívnej fototermolýzy- produkujú svetelné žiarenie určitej vlnovej dĺžky, citlivé na farbivo vlasového chĺpku - melanín.


Čo je to laserové odstránenie chĺpkov – laserová depilácia?

Ľudské telo je pokryté veľkým množstvom chĺpkov, z ktorých úplná väčšina je voľným okom neviditeľná, jedná sa o svetlé ochlpenie, ktoré má nezastupiteľnú úlohu na pokožke, pretože ju chráni. Iba malé percento chĺpkov je viditeľných. A jedine pomocou vyššie spomínanej metódy – laserovej depilácie – je možné neestetické tmavé ochlpenie odstrániť, ale ponechať prirodzenú ochranu pokožky.

Laserové odstránenie chĺpkov nebolí, to znamená laserová depilácia je nebolestivou a hlavne trvalou metódou, ktorá vám pomôže odstrániť nežiaduce ochlpenie. Odpadne tak nutnosť opakovaného odstraňovania chĺpkov niektorou z bolestivejších a menej efektívnych metód odstránenia ochlpenia.

Niektorým ľuďom naháňa slovo laser strach – celkom zbytočne. Laser je totiž iba svetlo. Lúč depilačného lasera zničí korienok chĺpka. V podkoží sa vyskytuje minimálne trojnásobné množstvo vlasových korienkov, než je počet vyrastených chĺpkov. Tak ako dochádza k vlasovej výmene, dochádza aj k výmene chĺpkov na ostatných lokalitách ľudského tela. Niektoré chĺpky práve vypadli, niektoré ešte iba prerastajú podkožím a niektoré už vyrástli. Vlasy (chĺpky) totiž prechádzajú rôznymi vývojovými štádiami. Laser je schopný zničiť iba chĺpky v rastovej fáze, takzvaného anagenu. Z toho vyplýva, že nestačí iba jedno ošetrenie, ale laserové odstránenie chĺpkov je potrebné po určitom časovom intervale opakovať, (cca štyrikrát). Tento interval depilácie laserom je pri každej lokalite odlišný. Napríklad horná pera sa ošetruje vždy po šiestich týždňoch, podpazušie a triesla po troch mesiacoch a nohy po pól roku.

Laserový lúč prenikne ku korienku chĺpku (folikulu), reaguje s jeho farbivom a zmenou svetelného žiarenia na tepelnú energiu dochádza k zahriatiu vlasového korienka na extrémne vysokú teplotu a jeho definitívnemu zničeniu. Farbivo melanín však obsahuje aj koža. Čím je koža prirodzene tmavšia, alebo opálenejšia, tým viac laserový lúč zahrieva aj pokožku. Takže pri tmavej koži je nutné použiť nižšiu energiu laserového lúča, tak, aby nedošlo k jej poškodeniu . Táto nižšia energia je však menej efektívna pre definitívne odstránenie vlasovej cibuľky. Ideálny pre epiláciu laserom je tmavý hrubý chlp a svetlá koža.

Fyziológia chlpu

Vlasy aj chĺpky v priebehu svojho života prechádzajú určitými rastovými cyklami. Pre úspešný výsledok epilácie je potrebné zasiahnuť vlas v jeho aktívnej rastovej fáze (anagéne), kedy obsahuje najviac farbiva. Počet - percento korienkov (folikulov) v aktívnej fáze je rôzne na jednotlivých častiach tela a do určitej miery individuálne. Ostatné korienky na danej časti tela sú v kľudovej fáze (telogéne). Korienky v kľudovej fáze sa skôr či neskôr prebudia a začnú z nich rásť chlpy. Preto sú medzi jednotlivými epiláciami nutné dostatočne dlhé pauzy, priamo závislé od dĺžky kľudovej fázy na danej časti tela, aby sa maximálne množstvo chĺpkov dostalo do aktívnej fázy ,stmavlo a mohlo byť zničené laserovým lúčom. Vo všeobecnosti je najvhodnejší čas na opakovanie zákroku doba, keď chlpy začínajú zase rásť. Táto fáza rastu korienkov (spiacich v čase predchádzajúcej epilácie) nastáva 1-3 mesiace po predchádzajúcom zákroku.

 

Kto je vhodným kandidátom pre laserové odstránenie chĺpkov

Laserové odstránenie chĺpkov (depilácia laserom) môžeme odporučiť prakticky každému, kto trpí nežiaducim tmavým ochlpením kdekoľvek na tele, okrem ústia vonkajšieho zvukovodu, či vchodu do nosa. Laserová depilácia nemusí priniesť žiaduci efekt pri svetlom ochlpení. Cibuľka chĺpka musí byť v aktívnej vývojovej fáze, aby „nasala“ energiu, ktorou budú následne trvale poškodené zárodočné bunky a tým znemožnený rast chĺpkov.

Chĺpky je možné a celkom bežné odstraňovať v oblasti tváre (horná pera, brada, líca), krku, podpazušia, predlaktia, triesel, vnútornej strane stehien, nôh, chrbta, hrudníka, brucha a prsných dvorcov.

 

Žiadne absolútne kontraindikácie (dôvody), prečo sa nesmie epilovať známe nie sú. Opatrný však treba byť v nasledovných prípadoch:

 

  • u ľudí, ktorým sa tvoria hypertrofické a keloidné jazvy
  • v prípadoch aktívneho alebo častého výskytu herpetickej infekcie na epilovanej oblasti
  • 6 týždňov po použití epilačných metód pri ktorých sa vytrháva korienok chlpu (epilácia voskom, vytrhávanie pinzetou, vytrhávanie strojčekom)
  • 6 mesiacov po celkovom používaní prírodných alebo syntetických derivátov vitamínu A – retinoidov (ISOTRETINOIN, ROACCUTAN - používaný na liečbu akné)
  • v prípade lokálneho používania retinoidov (RETIN A), alebo bieliacich prípravkov – hydrochinon (stačí vysadiť 2 týždne pred zákrokom.)
  • niekoľko mesiacov pred zákrokom sa taktiež neodporúča brať prípravky s vysokým obsahom beta karoténu
  • počas tehotenstva laserovú epiláciu nedoporučujeme

 

Pred depiláciou laserom

Na epiláciu laserom je vhodná neopálená pokožka. Časti tela, ktoré môžu byť vystavené priamemu či nepriamemu slnečnému žiareniu je vhodné chrániť krémom s vyšším ochranným faktorom (50) . Chĺpky sa nesmú minimálne šesť týždňov pred ošetrením vytrhávať, môžu sa iba holiť, strihať, eventuálne odstraňovať depilačným krémom. Laserová depilácia odstraňuje príčinu tmavých chĺpkov – vlasový koreň, nie iba následok (vlas). Vlasová cibuľka musí byť dokonale zregenerovaná, aby ošetrenie bolo efektívne.

Doba trvania jednotlivých zákrokov laserovej depilácie je od niekoľko minút až po niekoľko hodín (podľa veľkosti ošetrovanej plochy).

Ďalším limitom pre depiláciu laserom je opálenie. Ošetrovaná lokalita by nemala byť čerstvo opálená, či už pobytom na slnku, alebo návštevou solária. U pacientov, ktorí prekonali infekciu herpes simplex, môže v ojedinelých prípadoch epilácia v okolí pier vyvolať opätovnú aktivizáciu infekcie.

Laserová depilácia – laserové odstránenie chĺpkov

Samotný zákrok sa vykonáva rôznymi typmi laserov s rozdielnym efektom. Je preto dobré sa informovať pred zákrokom u príslušného lekára na typ prístroja a očakávaný efekt vzhľadom na lokalitu aplikácie lasera a druhu laserového prístroja. Pri všetkých typoch lasera je však viac menej nevyhnutné zákrok niekoľkokrát zopakovať, aby došlo k požadovanému efektu.

Laserová depilácia nie je bolestivá, pacient spravidla pociťuje v citlivejších oblastiach iba ľahké štípanie.

Po ošetrení

Po laserovom odstránení chĺpkov je dôležité sa chrániť pred slnkom. Otvorenými pórmi by mohlo dôjsť k nežiaducemu vystúpeniu pigmentu, preto je vhodné po ošetrení používať krém s vysokým ochranným faktorom, najlepšie 50+.

Môže sa objaviť ľahké začervenanie pokožky v mieste ošetrenia, ale tu záleží na ošetrovanej lokalite a citlivosti pokožky. V prípade, že pokožka sčervenie, začervenanie každopádne pretrváva skôr hodiny než dni.

Ako dlho pretrváva efekt laserovej depilácie

Počet ošetrení a dlhodobé pretrvanie efektu laserovej depilácie záleží na lokalite zákroku a type použitého laserového prístroja. Je preto veľmi dôležité dopredu sa u dermatológa informovať, koľko zákrokov a v akej frekvencii pacienta čaká. 

Laserová epilácia odstraňuje nežiadúce ochlpenie. Avšak, vzhľadom k fyziológii chlpu (viď vyššie) a mnohým ďalším faktorom, ktoré ovplyvňujú rast chlpu (hormonálna nestabilita, endokrinologické poruchy, gynekologické ochorenia....) nemusia výsledky celkom presne korelovať s teóriou. Želaným výsledkom je trvalá redukcia nežiadúceho ochlpenia, teda trvalé zníženie počtu chĺpkov v danej oblasti a zmena ich kvality na jemné, svetlé chĺpky, ktoré už klient vníma ako esteticky nezávadné.

 

BENUS (VENUS)

Prístroj na laserovú depiláciu u nás v ponuke !

balík od 4,00 € 

dobierka +1 €