Ako vznikol sfygmomanometer - tlakomer
Dnes si azda každý dospelý človek v civilizovanom svete meria krvný tlak a v súvislosti sním tep. Kolísanie krvného tlaku sa dá nahmatať ako tep napr. na zápästí. Už Galenos pred 1 500 rokmi vedel, že tep môže poskytnúť informáciu o zdravotnom stave pacienta, nemal však tento poznatok vedecky rozpracovaný.
V roku 1628 si William Harvey všimol, že po poranení tepny z nej strieka krv tak, akoby bola pod tlakom. Tlak krvi cítime aj pri meraní pulzu.
Anglický lekár John Floyer svoje pozorovania zhrnul v r. 1707 v práci Sledovanie tepu, kde prehlásil, že tep by sa mal počítať s pomocou hodiniek alebo stopiek. Sám používal stopky na 60 sekúnd. Lekári jeho radu neakceptovali ešte vyše sto rokov.
V roku 1835 Julius Hérisson vynašiel sfygmomanometer, krvný tlakomer, ktorý prenáša údery pulzu na úzky stĺpec ortuti. Pri úderoch srdca ortuť nadskakuje a klesá. Konečne získali lekári prístroj na meranie pulzu a tlaku krvi bez otvárania tepny. Keďže pôvodný prístroj bol nepresný, nemotorný a ťažko sa používal, ďalší vedci sa ho snažili zdokonaliť.
Najlepší tlakomer sa podarilo zhotoviť roku 1860 E. Julesovi Mareymu. Zosilnený pulz sa prenášal na papier navinutý na bubon a prístroj bol aj prenosný. Marey ho používal na sledovanie nepravidelnej činnosti srdca.
Sfygmomanometer, aký sa užíva dnes, navrhol r. 1896 taliansky vedec Riva - Rocci. Patrí k nemu manžeta, ktorá sa naplní vzduchom a zastavuje tak prietok krvi, pričom lekár počúva pulz stetoskopom a z číselníka odpočítava hodnotu tlaku.
Moderný tlakomer 21. storočia s manžetou, ktorá sa automaticky nafúkne vzduchom vykoná 3 merania za sebou a spriemeruje ich, pre presný výsledok. Odporúčame tlakomery značky OMRON, pretože sú overené medzinárodnou organizáciou Dabl a dosahujú najlepšie výsledky A/A !
Clinically validated algorithm by International, BHS and AAMI protocols
Presnosť elektronických tlakomerov sa overuje podľa medzinárodných štandardných protokolov:
AAMI
AAMI je protokol americkej spoločnosti Association for the Advancement of Medical Instumentation. Hodnotenie je založené na smerodajnej odchýlke merania oproti ortuťovému tlakomeru. Na základe testovania je skúmaný prístroj ohodnotený ako vyhovujúci (pass) alebo nevyhovujúcí (fail) pro klinické použití.
ESH
ESH je protokol vypracovaný európskou spoločnosťou pre hypertenziu. Je založaný na hodnetení absolútnej odchýlky oproti ortuťovému tlakomeru. Výsledkom je podobne ako u AAMI protokolu konštatovanie vyhovuje/nevyhovuje (pass/fail).
BHS
BHS (British Hypertension Society) je protokol Britskej spoločnosti pre hypertenziu (BHS). Je najpodrobnejším protokolom, testovaný prístroj je hodnotený podľa toho, ako presne sa zhoduje so štandardom (tj. ortuťovým tlakomerom) v 4 úrovniach, ktoré sa označujú písmenami A-D. Hodnotí sa zvlášť presnosť pre meranie systolického krvného tlaku (STK) a zvlášť presnosť hodnôt tlaku diastolického (DTK). Záverečné hodnotenie má potom tvar X/Y (presnosť pre STK/presnosť pre DTK). Najlepšia hodnota je označená písmenom A, najhoršia písmenom D; aby mohl byť prístroj doporučený, musí mať zhodu vyjadrenú ako A/A (nejvyšší kvalita), A/B, B/A nebo B/B. Ak je zhoda horšía, prístroj nemôže vyť doporučený pre použitie v praxi.
BHS protokol je najpresnejší. Nielenže uvádza použiteľnosť v praxi ale aj stupeň zhody s ortuťovým tlakomerom.
Neexistuje však žiadna záväzná norma podľa ktorej, by musel byť digitálny tlakomer klinicky testovaný podľa niektorého z týchto štandardov. Doporučením tlakomerov pre prax sa zaoberá medzinárodná organizácia Dabl Educational, na ktorú sa odvolávajú všetky organizácie pre diagnostiku a liečenie vysokého krvného tlaku.